Jak funguje baterie? Vybitá baterie Která baterie je pro mé auto? Anatomie baterie Bezpečnost při manipulaci s bateriemi Srovnání kapacity cyklu Instalace a plnění baterie VARTA® Powersports AGM Pojmy, definice a slovníček z oblasti baterií
← Základy o bateriích

Která baterie je pro mé auto?

Jak poznáte, která baterie je ta správná pro Váš vůz? Zde naleznete několik rychlých tipů, jež Vám pomohou baterii správně vybrat.

Přečtěte si návod k použití Vašeho vozidla nebo doporučení výrobce týkající se originálního vybavení a doporučení týkající se následujících aspektů:

Velikostní třída baterie - velikost baterie, jež je nejvhodnější pro fyzické rozměry Vašeho vozidla. Do mnoha vozidel může být použito několik velikostních tříd

Startovací proud za studena (Cold Cranking Amps) - CCA je kritickým parametrem pro dobrou startovací schopnost baterie. Je to počet ampérů, jež baterie může poskytovat po dobu 30 sekund při teplotě -17,8°C, dokud napětí baterie neklesne na nepoužitelnou úroveň.

Rezervní kapacita (RC) - pomáhá napájet elektrický systém Vašeho vozidla v případě, že selže alternátor. Určuje, kolik minut může baterie dodávat dostatečnou energii bez poklesu pod minimální úroveň napětí, nutnou pro provoz Vašeho vozu.

Pro startovací proud za studena a rezervní kapacitu obecně platí: čím vyšší, tím lepší. Nicméně, pokud žijete v zemi s chladným podnebím, je rozhodujícím faktorem při výběru baterie výše startovací proud za studena. A naopak, bydlíte-li v teplém podnebí, není pro Vás výše startovacího proudu za studena příliš důležitá.

Pokud hledáte baterii Deep Cycle vhodnou pro použití v lodích nebo obytných vozech, musíte vzít v úvahu také následující aspekty:

  • Typ zařízení, jež má být poháněno
  • Počet ampérů, jež potřebujete k pohánění zařízení
  • Počet hodin, během nichž budete zařízení používat

Vynásobte ampéry hodinami, abyste určili požadovaný počet ampérhodin.

Odběr proudu zařízení (ampéry) x čas (hodiny) = Ah.

Příklad: rybářská loďka

Světla 10 x 5 = 50

Motor pro rybolov s vlečnými sítěmi 1 x 5 = 5

Echolokátor 3 x 5 = 15

Vysílačka 1 x 5 = 5

Celkem = 75 Ah*

Abyste pro jistotu měli určitou rezervu, zvyšte počet Ah o 20 %.